menu
CZ

Všechno co jste chtěli vědět o komunitních zahradách a kompostu a báli jste se zeptat ..

Praha_logologo_eko

Každou sezónu nám v Kokoze vyrostou nové projekty. Letošní sezónu jsme se radovali z exkurzí pro studenty druhých stupňů základních škol a gymnázií. Díky podpoře MHMP mohlo proběhnout skoro dvacet návštěv na komunitních zahradách, rodinných farmách, ve vnitroblocích, KáPéZetkách či tam, kde se kompostuje.

A proto, že už máme opravdové podzimní a sychravé počasí, rádi bychom se s vámi podělili o pár fotek, které nás šupem vrátí do léta. Pěstovat a kompostovat se dá i ve městě a nás to baví čím dál tím víc!

A nebuďte smutní, že jste se nestihli se svou třídou na exkurzi přihlásit. V projektu pokračujeme také v příštím roce a rozšiřujeme nabídku i pro děti na prvním stupni základních škol. Už teď můžete exkurze objednávat na misa@kokoza.cz.

KokozaBezObalu2016Anna_Solcova11 KokozaBezObalu2016Anna_Solcova30

V zahradách ukazujeme studentům 2. stupně pražských ZŠ a víceletých gymnázií, jak je možné vypěstovat si vlastní zeleninu, bylinky a drobné ovoce přímo ve městě a dokonce na pár metrech čtverečních, například ve vyvýšených záhonech.

KokozaBezObalu2016Anna_Solcova49 KokozaBezObalu2016Anna_Solcova70

Těm zvídavým navíc prozradíme, které rostliny se mají rády a naopak. „Papriky nesnesou v jednom květináči rajčata. Ovšem rajčata jsou blázni do bazalky.“

KokozaBezObalu2016Anna_Solcova67 KokozaBezObalu2016Anna_Solcova60

Programy vedou naši lektoři, kteří se postarají o to, aby byl program pro studenty i jejich pedagogy jedno velké dobrodružství.

KokozaBezObalu2016Anna_Solcova19 KokozaBezObalu2016Anna_Solcova16

V nabídce je několik konceptů: Uzavřený cyklus jídla, kompostování, čtverečkové záhonky, pěstování na zahradě i na poli, jak chovat včely ve městě, prohlídka a objevování velkého tajemného sadu, povídání o tradičních i netradičních odrůdách ovoce a poznávání a pěstování květin.

KokozaBezObalu2016Anna_Solcova58 KokozaBezObalu2016Anna_Solcova52

To byste nevěřili, jak studentům spadnou čelisti, když se dozví, že z Prahy je nejlepší med a že bioodpad tvoří v popelnici až 60%. My ale víme, co s tím. „Kompostovat se dá i v bytě, nemusíte mít zahradu. Nesmrdí to, když to umíte.“ Slibujeme studentům a necháme je, aby si sami vyzkoušeli překopat část kompostu. Odhalujeme tajemství vermikompostéru a ti odvážnější si mohou „pochovat“ žížalu.

KokozaBezObalu2016Anna_Solcova54 KokozaBezObalu2016Anna_Solcova55

Naše exkurze prostě není jen suchá přednáška, dokonce často voní bylinkami, květinami nebo čerstvým kompostem. S blížícím se podzimem přijdou na řadu i bylinkové čaje nebo zeleninová polévka. Chceme si to se studenty prostě užít a ukázat jim, co vše je ve městě možné.

KokozaBezObalu2016Anna_Solcova72 KokozaBezObalu2016Anna_Solcova01

Za krásné fotky děkujeme fotografce Aničce Šolcové.

 

Autorem článku je

Podobné články
Veronika Makovská
12.04.2013

Nabízíme možnost podílet se na zajímavém projektu, který chce pro sezonu 2013 vybudovat novou městskou zahradu na střeše obchodního centra.   Koho hledáme Máte pozitivní vztah k městkému pěstování a ... Číst dál >

Veronika Makovská
06.11.2018

Nadace Jistota Komerční banky nám v říjnu 2017 pomohla otevřít roční tréninkový program. Jeho cílem bylo poskytnout v roce 2018 osobám se zkušeností s duševním onemocněním z celé Prahy pracovní místa na pozici Pomocný ... Číst dál >