menu
CZ

Kompostování na komunitních zahradách

Kam s organickými zbytky v Praze? No přece na komunitní kompost! V roce 2016 jsme díky projektu Kompostování na komunitních zahradách, který byl podpořen Ministerstvem životního prostředí (MŽP), pomohli 5 pražským komunitním zahradám (KZ) postavit či revitalizovat komunitní kompostér. Jak to na jednotlivých místech dopadlo?

KZ Vnitroblok Mečislavova, Praha 4

Mečislavce jsme umístili tzv. Bodrý kompostér, který s láskou a pečlivostí vyrábí zahradníci se zkušeností z duševním onemocněním z integrační dílny Kokozy. Tříkomorový kompostér z palet je klasika, která dlouho vydrží. Mečislavka je přístupná veřejnosti ve dne, v noci, tak neváhejte vzít své slupky a přispějte tak vzniku kvalitního hnojiva. Kromě kompostování sem můžete v letních měsících zajít na jógu či si zahrát šachy.

IMG_0229

KZ Kuchyňka, Praha 8

Kuchyňce mají s kompostováním velké zkušenosti. Jak říká jeden ze zakladatelů zahrady Honza Valeška, kompostu zde mají nedostatek a není divu – tato zahrada se nachází v bývalé zahrádkářské kolonii a její rozloha je opravdu obrovská. Abychom umožnili se do kompostování zapojit více lidem z okolí, postavili jsme tu jednokomorový kompostér z palet přímo u cesty, který je spojkou mezi sídliště a autobusovou zastávkou. Do plotu jsme vystřihli praktické okénko, kterým bioodpad můžete ládovat pohodlně z chodníčku.

KZ Kuchynka

KZ ZEBRA, Praha 4

Další ze skrytých oáz našeho hlavního města se nachází, jak i název zahrady ZElený BRAník napovídá, v Braníku. Vícekomorový kompost tady už měli, ale v neaktivním stavu. Společnými silami s místní převážně dámskou akční jednotkou jsme se pustily do revitalizace kompostu, který jsme celý přeházely a současně prosely a sklidily část zralého kompostu. V nedaleké kavárně, jsme uspořádali přednášku, jak Třídit BIO a kompostovat ve městě.

KZ Zebra

KZ Výletná

Kdo by to byl čekal, že na Letné, kolem tenisového hřiště v areálu sportovně společenského centra Výletná, bude komunitní zahrádka. Aby měli místní zahradníci, kam odkládat organické zbytky z údržby svých záhonků, vybudovali jsme zde společně s místní komunitou dvoukomorový kompostér z palet. Zahrada je otevřená 24/7 a kdokoliv sem může nosit bioodpad.

KZ Vyletna

KZ Konšelská, Praha 8

Komunitní zahrada Konšelská se nachází ve vnitrobloku hloučku bytových domů v Libni. Dvoukomorový kompostér zde postavil jeden z místních šikovných sousedů. Přání však bylo poradit, jak kompostovat správně, aby se z kompostu nestalo jen úložiště posekané trávy. Se zahradníky z integrační dílny Kokozy jsme stávající kompost přeházeli, čímž jsme dodali základní potřebu každého kompostu – kyslík. Provzdušnění kompost pěkně načechrá a aktivuje mikroorganismy k jejich aktivitě rozkládání organického materiálu. Na zahradě proběhla také přednáška a disuze se sousedy, jak správně třídit bio a kompostovat.

Každé z kompostovacích míst od nás dostalo také informační tabuli, díky které už všichni vědí, co do kompostu patří a nepatří.

IMG_0226                                  Logo_MZP Cropped

Poděkování za milou spolupráci patří všem komunitním zahradám a Ministerstvu životního prostředí za podporu při realizaci toho projektu.

 

 

 

 

Autorem článku je Soňa

Podobné články
Veronika Makovská
24.09.2015

Integrační dílna je součástí aktivit Kokoza, o. p. s., členy týmu jsou lidé se zkušeností s duševním onemocněním, kteří se na pozici pomocný zahradník podílejí na realizaci interních projektů (naše komunitní zahrady nebo ... Číst dál >

Veronika Makovská
24.07.2017

Ochutnáváme naši komunitní zahradu Vidimova. Chceme totiž, aby si děti vytvořily dobrý vztah k samotnému prostoru zahrady a k tématům pěstování a kompostování ve městě, a nepřímo tak oslovit i rodiče těchto dětí. Zaměřujeme ... Číst dál >