menu
CZ

Seed bomba: hoď, čekej a sklízej!

Seed bomba je kouzelná kulička vyrobená ze směsi jílu, kompostu a vybrané směsi semínek. Tato výživná munice je základní výbavou každého zahradníka i zahradnice pro nemilosrdný guerilla gardening.

seed bomb Veru seed bomb Veru

Seed bomby koulíme v rámci naší integrační dílny od dob, co je Kokoza Kokozou. Recept máme léty praxe ověřený, koulíme už téměř  se zavřenýma očima s takovou přesností, že ani váhu bychom nepotřebovali. A co že z toho vyroste? Používáme semínka jedlých bylin a rostlin jako např. kopr, mák, slunečnice, měsíček a další. Tuhle organickou nálož pro vás ládujeme do tubusů, aby vám dělala radost. Pořídit se ji můžete tady.

seed bomb Veru seed bomb Veru

V březnu jsme se semínky vyrazili do pražské Lucerny, kde jsme v rámci doprovodného programu festivalu Jeden svět podnikli workshop na výrobu seed bomb. A byla to bomba!

_MG_2965 _MG_2988

Více než třicet diváků se po filmu Ohrožená semínka přišlo umazat od hlíny. Byla to týmová práce – jeden váží kompost, druhý míchá jíl, třetí sype semínka a pak už všichni válejí poctivé kuličky.

_MG_2993 _MG_2939

Důležitá rada na závěr. Čerstvě vyrobené seed bomby je potřeba nechat pořádně vyschnout, aby předčasně nevyklíčily. Jen co se venku oteplí, stačí seed bombu lehce navlhčit nebo spoléhat na jarní deštík, hodit a čekat až vám zamává rostlinka.

_MG_2982 _MG_3009

Za fotky z workshopu děkujeme fotografovi Benjamin Peguero.

Také si říkáte, kdo s tímto nápadem přišel? Tvůrce myšlenky semenné koule byl japonský filosof a ekologický farmář, Masanobu Fukuoka (1913 – 2008), který propagoval přírodní farmaření, bezorebné obdělávání půdy a nechemické hnojení. Fukuoka tvrdil, že „nejvyšší forma zemědělství je nedělat vůbec nic“. Obalování semínek jílem chránilo semena před ptáky, hlodavci a silným deštěm. Navíc odpadávala nutnost zahradu orat. Jak Fukuoka moudře mluví o líném zemědělství a rozhazuje seed bomby můžete shlédnout v krátkém dokumentu Revoluce jednoho stébla slámy. Jeho stejnojmenná kniha se stala slavnou po celém širém světě.

Autorem článku je Soňa

Podobné články

Právě teď se na různých místech konají přípravná setkání a debaty o tom, jaké jídlo bude mít několik stovek lidí, kteří chtějí skutečně šetrný a demokratický potravinový systém. V rámci komunitou podporovaného zemědělství se ... Číst dál >

Baví nás ukazovat lidem, že pěstovat a kompost se dá i ve městě. Snažíme se o to zakládáním komunitních zahrad, pořádáním workshopů a dalších akcí, na kterých ukazujeme jak na to. Nyní jsme si nastavili laťku o něco výš a ... Číst dál >