menu
CZ

Newsletter říjen 2018

zizaly 1

Vyzýváme mušky k ústupu

Kompostujete a novými členy vaší domácnosti se kromě žížal staly i mušky? Ať už jsou to smutnice, octomilky nebo koutule, pojďte s námi otestovat parazitické hlístice od firmy Biocont Laboratory. Tyto mikroorganismy čichem vyhledávají larvy mušek, které zahubí, a ještě namnoží svůj likvidační pluk, dokud nevymýtí všechny. Chcete vědět víc? Mrkněte na náš e-shop. Hlístice si vyzvednete u nás v Pražské tržnici v Hale 40 a vaše zkušenosti pak vyhodnotíme dotazníkem. A kdyby vám to bylo málo, další rady najdete v našem článku Lesk a bída octomilek.

urbalive

Spoustu užitečných tipů, jak úspěšně vermikompostovat, najdete v tomto rozhovoru s naší kompostovací konzultantkou Soňou. Za video děkujeme Zachraň jídlo, kteří za námi přišli do Komunitní zahrady Vidimova. A jestli vás zajímá naše kompostovací poradna, čtěte dál.

Online kompostovací poradna

Vaše dotazy milujeme. Abychom mohli ještě efektivněji reagovat, rozhodli jsme se tuto službu pojmenovat a rozhlásit po celé Praze. Jsme připraveni vám odpovědět i na ty nejzáludnější kompostovací dotazy. Pokud vaše odpovědi nenajdete mezi vermikompostovacími FAQ ani v blogovém článku Kompost = hromada, která má pravidla, napište nám na info@kokoza.cz.

Soňa Valčíková – Kompostovací konzultantka

Kokoza_NovaSezona2018©AnnaSolcova.58„Můj první vermikompostér jsem si přinesla z workshopu Kokozy. Od té doby zvesela třídím organické zbytky i v bytě a sklízím žížalí čaj a kompost. Vždy mě zajímala cesta odpadů a jejich recyklace, ale dnes už vím, že nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne. Když jednou na hodině waste managementu byla řeč o možnostech zpracování a využití organických zbytků, kompostování pro mě byla jasná volba! Při studiu jsem odjela do Indonésie, kde mají odpadu vážně kopec, a svoji diplomku jsem věnovala kompostovacím toaletám na ostrově Sumba. Na kompostování mě baví, že je to vlastně jednoduchý, přirozený a tisíce let známý proces, na který jsme jen zapomněli. Role kompostu je nedoceněná a pro půdu nesmírně důležitá. Dnes se v Kokoze s láskou starám o vše, co se týká třídění a kompostování organických zbytků.“

zizaly 1

Výzva pro jihomoravské

Máme parťáka na vybudování komunitní zahrady na jihu Moravy, ideálně v Břeclavi a okolí. Tak hledáme všechny pěstování, kompostování a komunity chtivé, kteří mají nápad na pozemek či střechu, kterou společně osázíme a necháme rozkvést i sousedskými vztahy. Víte o někom? Tak pište na info@kokoza.cz.

Přírůstky na e-shopu

  • Což takhle osázet si samozavlažovací truhlík podzimními bylinkami jako je šalvěj nebo mateřídouška?
  • Chcete se dozvědět, jak chutně a vtipně zrecyklovat zbytky v kuchyni a vařit bezezbytkově? Mrkněte na novou kuchařku od Jitky Rákosníkové.
  • S podzimem začínáme myslet na ptáčky, kteří v zimě obtížně hledají potravu, a pořizujeme jim na balkon nebo zahradu krmítko. Proč ne zrovna tohle, vyrobené v Čechách?

krmitko

Autorem článku je Veronika

Podobné články
Veronika Makovská
12.02.2013

Jaká byla sezóna 2012 a co nás na Jižáku čeká letos? Komunitní zahrada na Jižním městě je naším prvním pilotním projektem, na kterém jsme úzce spolupracovali se Zahradou, o.p.s.. Ta donedávna organizovala veškerý kulturní ... Číst dál >

Veronika Makovská
18.11.2013

Komunitní zahrada na Jižním Městě se uložila k zimnímu spánku, který si po úspěšné sezoně zaslouží. Od dubna do konce října se zde potkávalo a pěstovalo asi deset zahradníků. Rok 2013 byl pro zahradu důležitým krokem k ... Číst dál >