menu
CZ

Komunitní kompostéry v Praze: Coming soon!

V Praze vyroste 10 komunitních kompostérů a vermikompostérů. To je dobrá zpráva pro všechny, kterým osud slupek od ovoce a zeleniny nedá spát. Kromě kompostérů, budeme nakladání biodpadů v Praze rozvíjet pomocí moderních technologií a palčivá témata budeme řešit s odborníky.

O co jde? Od září 2018 se pouštíme do realizace projektu Komunitní kompostování ve městě, kterému fandí i Magistrát hlavního města Prahy (MHMP) a podporuje nás v jeho realizaci. Za to jsme moc rádi. Naše kompostovací jednotka si už maže kompost pod kolena, aby tuhle slibnou misi úspěšně naplnila. Co se bude dít?

Komunitní kompostéry 

Na 5 místech v Praze vyrostou komunitní kompostéry. Komunitní kompost se hodí do komunitních center, komunitních zahrad, do přístupných vnitrobloků či parků. Pokud o takovém vhodném místě víte, dejte nám vědět. Umisťovat budeme Bodrý kompostér, který vzniká pod rukama našich kolegů s duševním onemocněním.

P_20180605_143009

Komunitní vermikompostéry

Rozhodli jsme se do projektu zapojit i kalifornské žížaly a využít jejich potenciál při rozkladu organických zbytků. Na pětici komunitních vermikompostérů se hodně těšíme, protože to bude premiéra. Ve spolupráci s našimi parťáky Florium, vyzkoušíme vermikompostér z jejich dílny. P.S. Možná znáte jejich certifikované hnojivo – žížalí čaj, po kterém se vaše zahradnické výnosy ztrojnásobí.

IoT čipy do kompostu

IoT? Yes, please. Tato anglická zkratka sousloví „Internet Of Things“ zaznívá v našem kanclu dost často, hlavně z úst kolegy Jakuba (ano, ten Kuba, co k nám přišel v rámci projektu Rok jinak od Nadace Vodafone a už s námi zůstal – jak to tenkrát bylo, čti tady).  Tyhle chytré věcičky toho dokážou opravdu hodně. Rádi bychom je využily při sledování např. pH, vlhkosti nebo teploty v kompostu a ověřili několik kompostovacích otázek. Virtuální propojení s mapko.cz by mělo být třešničkou na dortu.

Kokoza_NovaSezona2018©AnnaSolcova.88

Online kompostovací poradna

Vaše dotazy milujeme. Abychom mohli ještě efektivněji reagovat rozhodli jsme se tuto službu pojmenovat a rozhlásit po celé Praze. Jsme připraveni vám odpovědět i na ty nejzáludnější kompostovací dotazy. Pokud vaše odpovědi nenajdete mezi „vermikompostovacími FAQ“ ani v blogovém článku Kompost = hromada, která má pravidla, napište nám na info@kokoza.cz!

Kokoza_NovaSezona2018©AnnaSolcova.58

Pracovní skupina odborníků

A na tohle se hodně těšíme. Zdá se nám, že téma nakládání s bioodpady a kompostování si zaslouží být probráno. Je tady spoustu otázek i mýtů, které  chceme prodiskutovat a hlavně se sjednotit, abychom táhli za jeden provaz. Oslovíme a vybereme zástupce organizací, firem a státní správy a při pravidelných setkávání budeme krok po kroku směřovat k pozitivní změně v oblasti třídění organických zbytků a kompostování

strategie

 

Projekt Kompostování ve městě je spolufinancován hlavním městem Praha. Děkujeme.

Praha_logo

 

Autorem článku je Soňa

Podobné články
Veronika Makovská
12.04.2013

Nabízíme možnost podílet se na zajímavém projektu, který chce pro sezonu 2013 vybudovat novou městskou zahradu na střeše obchodního centra.   Koho hledáme Máte pozitivní vztah k městkému pěstování a ... Číst dál >

Veronika Makovská
10.01.2018

Pro pěstování a také pro sběr volně rostoucích potravin mám slabost. Proto jsem se včera vrátila z procházky s hrstí posledních ostružin a před týdnem s taškou plnou jedlých kaštanů. Proto také své studium na České ... Číst dál >