menu
CZ

Napsali o nás

Zahradničit se bude i v centru Prahy

Záhonky s bylinkami či zeleninou zdobí vnitrobloky i v historickém středu Prahy. V Praze 1 letos vzniknou dvě nové komunitní zahrady, na Kampě a poblíž Národní třídy. 

 

V Praze roste počet komunitních zahrad

V hlavním městě získávají vzrůstá počet komunitních zahrad, kde lidé pěstují zeleninu a spojuje je společné úsilí. V Praze 9 otevře radnice komunitní zahradu v červnu, další by se mohla objevit v Praze 8 a komunitní zahradničení podporují i další městské části prostřednictvím grantů. V centru města v Praze 1 byly otevřeny tři komunitní zahrady, na Černém Mostě funguje zahrada u volnočasového centra Plechárna. Vyplývá to z ankety ČTK mezi městskými částmi.

Lógr je lahůdkou pro kompostující žížaly a navíc odrazuje slimáky

Kávová sedlina neboli lógr jednoznačně patří do bioodpadu. Doporučuje se i přímo jako hnojivo nebo mulč, nicméně kávová sedlina rostlinám lépe prospěje až poté, co se přemění v kompostu či vermikompostéru ve výživný substrát.

S kýblem na Hrad! Rozhovor se Soňovou Valčíkovou

Kavárna Mezi řádky je sociální podnik na pražském Andělu. Stojí kousek od coworkingového prostoru Impact Hub, kde Soňa Valčíková, kompostovací konzultantka Kokozy, občas pracuje. Soňu vždy zajímaly odpady a ten biologický ji nadchnul proto, že se odpadem vůbec nemusí stát.

Proč je dobré kompostovat a co s přebytky ze zahrádky? Chat s Jakubem Reichlem

V úterý 24.10.2017 jste měli možnost díky online zpravodaji Týden.cz si zachatovat s naším Jakubem, který v rámci projektu od Nadace Vodafon „Rok jinak“ rozvíjí fungování komunitní mapy Mapko.cz. Ta pomáhá propojovat zahradníky i ty, kteří mají zájem o sezónní a lokální potraviny s minimem obalů a transportu. Pojďte se podívat, co Vás nejvíce zajímalo a jaké jsou odpovědi na Vaše otázky.

VERMIKOMPOSTÉR- Využití bioodpadu v bytě

Představa jakékoli havěti v domácnosti obvykle vzbuzuje silné a negativní emoce. Dobrovolně chovat v bytě až 500 žížal se většinou setká s nepochopením. A přesto stoupá počet fanoušků tzv. vermikompostérů, které umožňují v pohodlí domova nejen likvidovat bioodpad, ale i vyrábět zázračné hnojivo. Zvedá se vám údivem obočí a možná i něco jiného? Po přečtení článku budete s největší pravděpodobností mile překvapeni, o jak „pohodovou“ symbiózu jde.

Kompostovací raketa zpracovává zbytky, které by skončili na skládce.

Zakladatelky společensky prospěšného podniku KOKOZA před lety hledaly způsob, jak zkombinovat kompostování ve městě se zaměstnáváním lidí se znevýhodněním, a podařilo se jim ho najít. Inspirovaly se v Anglii a dnes jim v realizaci jejich plánů kromě mnohého jiného pomáhá i kompostovací zařízení Rocket, částečně financované z Operačního programu Životní prostředí. Ve zpravodaji PRIORITA na stránce 10 si můžete přečíst celý příběh Rocketu a to jak funguje cyklus jídla.

Žížaly v kanceláři. Zlikvidují bioodpad a při schůzkách prolomí ledy.

Kompostování už nepatří jen na zahrady nebo balkóny, ale i do pracovních prostor. Kdo třídí odpad a potřebuje další výzvu, může vsadit na kalifornské žížaly. Ve třídění odpadu patří Češky a Češi k evropským premiantům. A téma rezonuje i ve firemním prostředí. Jsou ale společnosti, které jdou v třídění ještě dál.

Vlastní kompost v bytě?

Vytvořit si vlastní biologický odpad není jenom výsadou těch, kdo disponují vlastním domkem a zahradou. Ekologický a ohleduplný životní styl vyznává čím dál více lidí, a i obyvatelé bytových domů hledají způsoby jak se více přiblížit přírodě. Využít bioodpad, který by jinak skončil ve směsném odpadu je s domácími vermikompostéry více než snadné.

Přečtěte si o nás v deníku Metro.

Bioodpad už nevyhazujte. Kompostovat můžete i v bytě a domácí kompostér opravdu nesmrdí

Kromě běžného komunálního odpadu se už stalo samozřejmostí, že třídíme papír, plasty a nápojové kartony. Stále častěji ale v sousedství kontejnerů na tříděný odpad najdeme i další nádobu – na bioodpad. Je ale škoda, abychom jej vyhazovali. Díky mnoha typům domácích kompostérů můžeme všechny tyto zbytky dokonale zužitkovat doma.

Český Rozhlas: Kompostování ve městě

Žížalí čaj byste si asi nedali, vaše květiny ale s chutí. Kompostování pomocí žížal je snadné a organických zbytků má každá domácnost dost. O tzv. vermikompostérech natáčela v komunitní zahradě na pražském Jižním Městě redaktorka Andrea Skalická, která nás vyzpovídala během zahradní slavnosti.

Pojďte si nás poslechnout.

Výměny žížal? Nadšenci se navzájem hledají na mapě

Odpad z potravin Ivoš Valšík z Čejkovic na Hodonínsku do koše nevyhazuje. Slupky od ovoce a další zbytky dává do domácího žížalího kompostéru vermikompostéru. A není sám. Vznikla mapa, kde si chovatelé zdarma užitečné červy mění. „Občas se mi někdo přes mapu ozve, jestli mám žížaly na rozdání. Jindy je dám někomu z přátel. Dostal jsem je na začátku od rodičů, když jsem vermikompostér zakládal a pak už se množily samy,“ popsal Valšík.

Přišlo jaro a s ním farmáři z betonových džunglí

Místo betonu nastupuje zeleň. Na střechách domů a v místech, kde ještě zbyl kousek prostoru pro malý záhon, se každé jaro objeví lidé, kteří touží mít ve své kuchyni zeleninu, kterou si nepřinesli ze supermarketu, ale z vlastní zahrady. I v českých metropolích se do práce v komunitních zahradách zapojuje stále více lidí.

Je možné kompostovat i v bytě? Budete překvapěni, ale jde to!

Bydlíte v panelákovém bytě, nemáte zahrádku, a přesto byste chtěli smysluplně využívat bioodpad? Rozšiřte svou „sbírku“ domácích mazlíčků o žížaly. A pokud si potrpíte na design, pořiďte jim estetický domeček.

Zájem o městské pěstování a kompostování roste

Fenomén městského pěstování a kompostování v posledních letech ovládl mnoho světových metropolí. V Praze se usadil už loni a také letos vznikají nové městské a komunitní zahrady. Stále více lidí ve městech se o tento trend aktivně zajímá. Pěstovat a kompostovat je možné i na balkoně, v praxi to dokáže společensky prospěšný podnik KOKOZA, o. p. s., který ve spolupráci s partnery připravil pro letošní veletrh Ecoworld expozici jedlého městského balkonu.

Kompostování ve městě umožní český výrobek a kalifornské žížaly

Kompostovat v centru města ? I to je dnes možnost, jak se zbavit biologicky rozložitelného odpadu. Není potřeba ani zahrada – a v dosahu nemusí být ani hnědé popelnice. Kvalitní kompost si každý může vyrábět i doma. Umožňují to takzvané vermikompostéry, ve kterých se odpad rozkládá mnohem rychleji. Pomyslným motorem všeho jsou speciální kalifornské žížaly.

 

 Kompostujte doma a třeba i v paneláku!

Vermikompost je kompost vzniklý za pomoci kalifornských žížal. Do vermikompostéru jsou „nasazeny“ žravé žížaly, které si pochutnávají na zbytcích z kuchyně. V jejich tělíčkách pak vzniká cenný kompost – vermikompost. Ten podporuje růst rostlin až téměř o čtvrtinu; máme lepší úrodu a kvalitnější plody. „Chceme, aby lidé ve městě kompostovali, pěstovali květiny i zeleninu,“ říká Kristina Řešátková z obecně prospěšné společnosti KOKOZA, která uvedla na trh první český dřevěný vermikompostér.

 

V Nuslích radnice otevřela komunitní zahradu

Komunitní zahrada je již třetí, kterou městská část v nedávné době založila. V pořadí druhá vznikla v Rybářské ulici v Podolí v červenci. Městská část poskytla pozemek, substrát a sazenice, pomohla se založením záhonů a zprostředkovala pomoc a odborný dozor zahradníků z Kokozy. Budoucnost komunitních zahrad je ale nyní v rukou obyvatel Prahy 4.

Kompostér do bytu vyrobíte za pár korun, žížaly seženete i zdarma!

Bylinky za oknem či zahrádku na balkoně můžete „přikrmovat“ hnojivem vyrobeným z odpadu z vlastní kuchyně. Stačí si pořídit vermikompostér, tedy kompostér osazený žížalami, které z vašeho odpadu „vyrobí“ poklad v podobě vynikajícího substrátu a výživné tekutiny, tzv. žížalího čaje.

Pěstování a kompostování ve městě má vzestupný trend

Mnoho světových měst, Prahu nevyjímaje, zastihl v minulých rocích fenomén městského pěstování a kompostování. I v naší metropoli proto vznikají nové městské komunitní zahrady, pěstovat a kompostovat lze i za zdmi panelových domů.