První ročník festivalu Pěstuj město je za námi. Co jsme sklidili?

Festival Pěstuj město, který měl původně proběhnout v Pražské tržnici v roce 2020 a který byl kvůli opatřením přesunut na jaro 2021, se nakonec uskutečnil v online podobě. Naším cílem a také velkým přáním bylo přivést co nejvíce lidí k městskému pěstování i kompostování a předat jim všechny naše lety kultivované vědomosti. Festival byl ale ve výsledku velkou školou především pro nás samotné. Co nám jeho uspořádání přineslo? Jaké překážky jsme museli překonat? A jak jsme si užili samotný průběh? O tom všem jsme se hezky upřímně rozepsali v tomto článku. 

 

Jak vyklíčil nápad uspořádat festival? 

Každoročně jsme zahradnickou sezónu zahajovali na festivalu Evolution. A pak jsme si řekli, že chceme zahájení větší a otevřenější. Evolution nám z toho důvodu už nestačil, potkávali jsme se stále se stejnými lidmi. A tak v nás vyklíčil nápad, nebo spíše touha vytvořit akci vlastní. Akci spojující lidi, firmy i města, která chtějí být udržitelnější. Prostě všechny, jimž jde o to vytvořit místa, ve kterých se bude dobře žít, kde pokvetou nejen zahrady, ale i sousedské vztahy a ani slupka neskončí nazmar. Cílem bylo zapojit tyhle všechny do tvorby programu a umožnit jim potkat se osobně, lépe realizovat jejich myšlenky a inspirovat okolí.

Z offlinu do onlinu

Uspořádat festival v dubnu 2020, aby za námi mohli návštěvníci přijít do Pražské tržnice, nebylo možné. Kvůli opatřením, která ještě stále, i když v mírnějším rozsahu, prorůstají životy nás všech, jsme se rozhodli celou událost o rok posunout. Věřili jsme, že se tíživá situace za rok přežene a my budeme schopni spolu s vámi oslavit příchod jara. 

Na začátku zimy 2021 nám bylo jasné, že pořádání velké akce v dubnu není reálné ani letos. Myšlenky festival konečně uskutečnit jsme se ale nechtěli vzdát, proto jsme se nakonec rozhodli převést ho kompletně do online podoby. A začal závod s časem. Během dvou měsíců jsme museli vyšlechtit festivalový web, připravit komunikaci, najít partnery, dohodnout speakery a natočit jednotlivé přednášky.

O natočení festivalových webinářů se postarala agentura Business Video Production.
FOTO: Maria Smirnova

Webinář Jak se kompostuje na Praze 3 pod vedením Soni Houžvové. FOTO: Maria Smirnova

Část lektorského a realizačního týmu. FOTO: Maria Smirnova

 

Jak se to vyvrbilo?

Nebudeme nic předstírat, naše očekávání byla vysoká. Počítali jsme, že se prodá několik stovek lístků a tajným přáním byl počet 2000. Když si v prvním týdnu prodeje koupili vstupenku dva lidé, začali jsme se sami sebe ptát, jestli se někde stala chyba. A mrzelo nás to. Naším hlavním dlouhodobým cílem je totiž budovat dopad, aby se co nejvíce organického odpadu vracelo zpátky do půdy, aby vyrůstaly další a další komunitní zahrady, aby naše města vzkvétala. S touto myšlenkou jsme celý festival plánovali. 

Jak to tak bývá s online událostmi, což pro nás bylo velkým ponaučením, lidé se často registrují až na poslední chvíli. A taky jsme zjistili, co znamená, když celý tým zabere a táhne za jeden provaz. Že když dáme síly dohromady, tak dokážeme zázraky. Třeba 300 přihlášených pár dní před začátkem festivalu. 

Na našich 27 webinářů a 8 panelových diskusí se nakonec registrovalo 408 unikátních účastníků, přičemž nejúspěšnějšími přednáškami byly Pěstujeme zázračné bylinky ve městěBalkon k nakousnutí. V chatu se sklidilo dohromady 728 zpráv i zvídavých dotazů a publikovalo 23 anket, které nám posloužily pro sběr cenných dat. 

Celým programem nás provedl vynikající moderátor z Českého rozhlasu Vojta Koval, který festival obohatil svou energií a zápalem. Přivítal jednotlivé účastníky panelových diskusí z České spořitelny, z ateliéru crea-tura, z developerské firmy Skanska nebo třeba z řad psychologů, s nimiž jsme si popovídali o vlivu zeleně na naše duševní zdraví. 

Zahájení festivalu s Radkou Pokornou, Lucií Matouškovou Lankašovou a moderátorem Vojtou Kovalem. FOTO: Maria Smirnova

Lektor Michal Plundra představuje domácí zahrádku od Click & Grow na webináři Pěstujeme zázračné bylinky ve městě. FOTO: Maria Smirnova

Kromě přednášek o pěstování jsme se celý týden věnovali také tématům kompostování, rozvoji měst, komunitním zahradám či udržitelnosti v gastroprovozech.

Lektorka webináře Jak se kompostuje na Praze 3 Soňa Houžvová a správce kompostu v ulici Žerotínova Jan Marek. FOTO: Maria Smirnova

Lektorky webináře Aby komunitní zahrada vzkvétala Michaela Dudáčková a Anna Černá.
FOTO: Maria Smirnova

Lektorka webináře Cesta gastroprovozu k udržitelnosti Denisa Lešková a její hosté František Korál ze 100pro gastro a majitel argentinské restaurace Gran Fierro Juan Cruz Pacin.
FOTO: Teru Menclová

Připojili se k nám rovněž zahraniční hosté, jako třeba mistr kompostář Jean-Jacques Fasquel, Leja Goljat s Darko Šumanem ze slovinské firmy Skaza nebo Lucia Balak ze slovenského sociálního podniku Živá zahrada. 

Zástupci slovinské firmy Skaza Leja Goljat a Darko Šuman na webináři Slovenian way of giving back to nature. FOTO: Maria Smirnova

Máme do přištího ročníku co zlepšovat? Určitě ano. Je zde prostor k dalšímu růstu festivalu? Nepochybně. I se všemi mouchami jsme ale celou událost krásně zvládli a vložili do ní tolik energie, kolik jsme mohli. Navíc nám festival otevřel dveře do řady dalších firem a ověřili jsme si, jak i kvůli současné situaci mají lidé větší chuť zabořit ruce do hlíny a užít si terapeutického působení přírody. 

 

Co jsme si odnesli pro příště? 

Jak jsme psali výše, první pořádání festivalu, navíc ještě v online podobě, pro nás bylo pořádnou školou. Žádný zkušený ale z nebe nepadá a my jsme za tuhle zkušenost, z níž si hodně odnášíme, velmi vděční. Už víme, že je lepší naše očekávání držet při zemi. Že akce takového rozměru vyžaduje delší a hlubší přípravu. Že pro naši komunitu je cennější potkat se osobně a společně zabořit ruce do hlíny, než se krčit za monitory počítačů. Ale zároveň také víme, že všechno, co děláme, děláme vždy srdcem. 

Děkujeme všem, kdo jste se festivalu zúčastnili a aktivně se zajímáte o pěstování i kompostování. Děkujeme také našim partnerům, bez jejichž přispění by Pěstuj město nevykvetlo. A také děkujeme všem dalším, co přiložili ruku k dílu a pomohli nám šířit dopad. ???? 

Festival Pěstuj město finančně podpořilo Hlavní město Praha v projektu „Festival městského pěstování a kompostování“.

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků