Blíží se 26. ročník Mezinárodního týdne kompostování

Grow, eat, compost, REPEAT! Co vám to připomíná? Ano, tušíte správně. Jedná se o uzavřený cyklus jídla, kterému je věnován i letošní ročník Mezinárodního týdne kompostování. Ten proběhne, jako už tradičně, první květnový týden od 2. do 8. května. Naším cílem je ukázat co největšímu počtu lidí, že bioodpad je skutečný poklad a slupky z kuchyní mohou využít k dalšímu pěstování.

Co je to ten Mezinárodní týden kompostování? 

Opakování je matka dobrého kompostu, proto bychom chtěli věnovat několik řádků představení této skvělé iniciativy. Akce International Compost Awareness Week (ICAW) má svůj původ v Kanadě a k naší velké radosti se rozšířila globálně jakožto největší vzdělávací aktivita v oblasti kompostování na světě. My v Kokoze jsme se připojili v roce 2018 s tím, že se ICAW snažíme rok od roku více koncepčně věnovat. Cílem je ukázat široké veřejnosti, jak správně využít zbytky z jejich kuchyní, aby se v podobě živin vracely zpátky do půdy a podpořily tak další pěstování. Jinými slovy, aby se v domácnostech realizoval tzv. uzavřený cyklus jídla.

Originální plakáty vznikají pro každý ročník v rámci soutěže o nejlepší plakát. Letos byla ze stovek návrhů od grafických designérů vybrána autorka Anastasia Skachko. 

 

V tomto týdnu probíhá po celém světě řada aktivit v podobě kompostovacích webinářů, prezentací a kampaní na sociálních sítích. A ani my nezůstáváme pozadu. Stejně jako v loňském roce i letos pro vás chystáme kompostovací výzvu, jejímž splněním se zařadíte do soutěže o vermikompostér Urbalive, řadu inspirativních článků na našem blogu a také instruktážní videa, která vám názorně ukáží, jak zabydlet vermikompostér, jak si vyrobit domácí soil factory z nafermentovaného materiálu z Bokashi nebo více přiblíží, co je to uzavřený cyklus jídla.

Ptáte se proč kompostovat? 

  • Zlepšíte tím kvalitu půdy, protože jí dodáte potřebné živiny.
  • Přímo ovlivníte kvalitu vypěstovaných plodin a ochráníte je před chorobami.
  • Kompost pomáhá v půdě a krajině zadržovat vodu. 
  • Nemusíte používat žádná chemická hnojiva ani pesticidy.
  • Kompostováním organických zbytků předcházíte vzniku emisí metanu ze skládek, kde bioodpad často nesprávně končí.
  • A v neposlední řadě pomůžete mírnit negativní dopady klimatických změn a přispějete k ochraně životního prostředí.
Ukázka balkonového vermikompostéru

 

Kdo Mezinárodní týden kompostování zaštiťuje u nás? 

Nejen my v Kokoze považujeme tuto akci za skutečnou srdcovku. Našli se i další nadšenci, kteří nám pomáhají rozsévat kompostovací osvětu, jako třeba Veronika Jarolímová z Ministerstva životního prostředí, se kterou dlouhodobě spolupracujeme a která zároveň zastupuje ČR v rámci ICAW.

Přidáte se? 

Také vám leží na srdci, aby slupky a další organické zbytky nekončily na skládce, kam nepatří? Pak budeme rádi, když se nám ozvete na info@kokoza.cz. Ať už jste jednotlivec, firma, škola či jiná instituce, všechny přijmeme s otevřenou náručí! I ty nejmenší věci, jako přesdílení akce na vašich sociálních sítích, nám pomohou šířit osvětu. Zároveň nezapomeňte sledovat také náš profil na FacebookuInstagramu, kde se můžete inspirovat i lecčemu přiučit. 

Třikrát sláva kompostování! 

 

Tento článek vznikl v rámci projektu Mezinárodní týden kompostování, který je spolufinancován Ministerstvem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků